Proč kočku s PP

Proč si pořídit kočku s PP ?       Hanako PP

 

Tuto otázku dostáváme dost často, ať už z okruhu přátel, známých, návštěvníků výstav či telefonických dotazů. Odpověď je jednoduchá – za svoje peníze dostáváte originální plemeno, které jste si vybrali.

Existují zhruba tři typy zájemců o pořízení kočičky :

a)  zájemce, který si vybral konkrétní plemeno (rasu) a vůbec neuvažuje o koupi bez PP

b)  zájemce, který by chtěl určité plemeno, ale váhá mezi nabídkami s PP a bez PP, pochopitelně z finančních důvodů. V inzerátech se dnes najde spousty skvělých nabídek, tak proč teda kupovat kotě s PP za tolik peněz, když tady ta “paní” v inzerátu dává to samé kotě bez PP o polovinu levněji… A tady jsme u postaty věci: proč je to “stejné” kotě o polovinu levnější? Protože není stejné, jen se tak tváří. Paní z inzerátu vám ústně potvrdí, že kotě je bez papíru proto, že je tzv “navíc” (nebo nějaký jiný blábol), ale na sto procent že je po výstavních rodičích s PP, je očkované, vyšetřené… Ničím vám to ale nedoloží. Rodiče jsou v mnoha případech jen podobní danému plemenu a koťátka jsou kříženci bůhvíčeho s bůhvíčím, mnohdy z příbuzenských vztahů. Koťátko je pochopitelně bez genetických testů, vyšetření, očkování, o kvalitě péče a podmínkách chovu ani nemluvě. V takových to “chovech” pak často dochází k různým nemocem, mnohdy genetickým, kožním, nebo trvale poškozujících koťátko na celý život. V době převzetí malých koťátek často ani nejste schopni tyto nemoci rozpoznat…  Ano, jedná se tzv množírny, kde jde jen a jen o zisk. To, že vám paní neostyšně lže, lze jednoduše telefonicky ověřit. Stačí se zeptat, jak se jmenuje její chovatelská stanice, v jaké organizaci je zaregistrována, kdo jí zajišťuje veterinární péči… Nic, bez odpovědi… U tohoto typu prodejce navíc nedostanete žádnou kupní smlouvu, žádnou záruku vrácení peněz, žádnou možnost “reklamace”…  A tady jsme u odpovědi z úvodu, kde jsem odpovídal na otázku, proč koupit kočku s PP.. Za své mnohdy těžce vydělané peníze kupujete skutečně plemeno, které jste si vybrali a ne něco, co originální plemeno vzdáleně připomíná.  Chovatelské stanice se řídí nařízeními chovatelského řádu a předpisy FIFa, kde je jasně určeno, jaká práva a povinnosti chovatel má (ZDE) a tyto nařízení jsou následně striktně vyžadována a kontrolována. Při dodržování všech těchto pravidel je jasné, že koupě kotěte s PP bude oproti kotěti bez PP finančně náročnější. Na druhou stranu však máte jistotu originality, záruky, zdravotního stavu, solidního jednání… Je tedy na každém, aby zvážil, co je podle jeho svědomí výhodnější…  A máme zde poslední skupinu zájemců..

c) zájemce, který by sice nějakou hezkou kočičku chtěl, ale z různých důvodů si nemůže dovolit investici do koupě kočičky s PP, v žádném případě však nechce podporovat množitele… Jsme rádi když to řekne na rovinu, chápeme to a snažíme se pomoci radou, že v takovém případě bude nejlepším řešením vybrat si kočičku z útulku. Určitě tam najde nějakou krasavici, která se mu bude líbit a následná radost z nového soužití pak bude dvojnásobná – páníček dostane nového kočičího kamaráda, kočička zase svůj nový domov a svobodu bez mříží…  Kočičky z útulku jsou navíc veterinárně vyšetřeny, naočkovány a mnohdy i kastrovány.

A nakonec malá poznámka…Jen díky všem poctivým chovatelům zde pořád ty originální plemena máme a věříme,  že to tak do budoucna i zůstane…..

Hanako*CZ