Proč kočku s PP

Proč si pořídit kočku s PP ?       Hanako PP

 

Tuto otázku dostáváme dost často, ať už z okruhu přátel, známých, návštěvníků výstav či telefonických dotazů. Odpověď je jednoduchá – za svoje peníze dostáváte originální plemeno, které jste si vybrali.

Existují zhruba tři typy zájemců o pořízení kočičky :

a)  zájemce, který si vybral konkrétní plemeno (rasu) a vůbec neuvažuje o koupi bez PP

b)  zájemce, který by chtěl určité plemeno, ale váhá mezi nabídkami s PP a bez PP, pochopitelně z finančních důvodů. V inzerátech se dnes najde spousty skvělých nabídek, tak proč teda kupovat kotě s PP za tolik peněz, když tady ta “paní” v inzerátu dává to samé kotě bez PP o polovinu levněji… A tady jsme u postaty věci: proč je to “stejné” kotě o polovinu levnější? Protože není stejné, jen se tak tváří. Paní z inzerátu vám ústně potvrdí, že kotě je bez papíru proto, že je tzv “navíc” (nebo nějaký jiný blábol), ale na sto procent že je po výstavních rodičích s PP, je očkované, vyšetřené… Ničím vám to ale nedoloží. Rodiče jsou v mnoha případech jen podobní danému plemenu a koťátka jsou kříženci bůhvíčeho s bůhvíčím, mnohdy z příbuzenských vztahů. Koťátko je pochopitelně bez genetických testů, vyšetření, očkování, o kvalitě péče a podmínkách chovu ani nemluvě. V takových to “chovech” pak často dochází k různým nemocem, mnohdy genetickým, kožním, nebo trvale poškozujících koťátko na celý život. V době převzetí malých koťátek často ani nejste schopni tyto nemoci rozpoznat…  Ano, jedná se tzv množírny, kde jde jen a jen o zisk. To, že vám paní neostyšně lže, lze jednoduše telefonicky ověřit. Stačí se zeptat, jak se jmenuje její chovná stanice, v jaké organizaci je zaregistrována, kdo jí zajišťuje veterinární péči… Nic, bez odpovědi… U tohoto typu prodejce navíc nedostanete žádnou kupní smlouvu, žádnou záruku vrácení peněz, žádnou možnost “reklamace”…  A tady jsme u odpovědi z úvodu, kde jsem odpovídal na otázku, proč koupit kočku s PP.. Za své mnohdy těžce vydělané peníze kupujete skutečně plemeno, které jste si vybrali a ne něco, co originální plemeno vzdáleně připomíná.  Chovné stanice se řídí nařízeními chovatelského řádu a předpisy FIFa, kde je jasně určeno, jaká práva a povinnosti chovatel má (ZDE) a tyto nařízení jsou následně striktně vyžadována a kontrolována. Při dodržování všech těchto pravidel je jasné, že koupě kotěte s PP bude oproti kotěti bez PP finančně náročnější. Na druhou stranu však máte jistotu originality, záruky, solidního jednání… Je tedy na každém, aby zvážil, co je podle jeho svědomí výhodnější…  A máme zde poslední skupinu zájemců..

c) zájemce, který by sice nějakou hezkou kočičku chtěl, ale z různých důvodů si nemůže dovolit investici do koupě kočičky s PP, v žádném případě však nechce podporovat množitele… Jsme rádi když to řekne na rovinu, chápeme to a snažíme se poradit, že v takovém případě bude nejlepším řešením vybrat si kočičku z útulku. Určitě tam najde nějakou krasavici, která se mu bude líbit a následná radost z nového soužití pak bude dvojnásobná – páníček dostane nového kočičího kamaráda, kočička zase svůj nový domov a svobodu bez mříží…  Kočičky z útulku jsou navíc veterinárně vyšetřeny, naočkovány a mnohdy i kastrovány.

A nakonec malá poznámka…Jen díky všem poctivým chovatelům zde pořád ty originální plemena máme a věříme,  že to tak do budoucna i zůstane…..

Hanako*CZ