Chovná plemena

NFO – Norská lesní kočka

       

Norská lesní kočka  je polodlouhosrstá kočka původem ze Severní Evropy. Jedná se o přírodní plemeno, které se adaptovalo na chladné severské podmínky. Původ tohoto plemene není zcela jasný, předpokládá se, že se jedná o potomky skotských divokých koček, případně angorských koček, které byly do Norska dovezeny v 16.století. S chovem tohoto plemene začali norští chovatelé ve třicátých letech, ovšem vlivem válečného a poválečného období se chov do šedesátých let přerušil. Uznání NFO se od FIFe dostalo až v roce 1977. Do ČR byla první Norská lesní dovezena poměrně nedávno, v roce 1997. Norská kočka je stavbou těla robustní, vážící průměrně  4-9 kg, středních až velkých rozměrů. Díky drsnému prostředí, kde kočky žijí, se jim vyvinuly silné drápy sloužící ke šplhání po stromech a chytání ryb. Dožívá se průměrného věku 15 let. Typický pro norky je jejich ocas, velmi huňatý a dlouhý, dosahující až ke krku. Srst je tvořena hustší podstavou, překrytou dlouhými krycími, vodě odolnými chlupy. Na zimu jim dorůstá kolem krku krásný velký “límec” a na zadních končetinách “kalhotky”. Tyto ozdoby pak na jaře vymizí. Povahově jsou velmi klidné, vyrovnané a společenské, nemají moc rády samotu. Rády si hrají a často vyžadují naši pozornost. Proto pokud by kočka měla být dlouho sama, např. když oba páníčci jsou celý den v práci, tak je vhodné ji pořídit nějakého kočičího kamaráda (možno i jiné rasy). Bez problému se norky snáší i se psy. A protože jsou to náruživí šplhavci, je přímo nutností jim pořídit různé “kočičí stromy”. Tam si brousí drápky a ve výškách pak odpočívají nebo sledují vše kolem s nadhledem jím vlastním. Zvláštností norek je, že mají rády vodu a často ji také vyhledávají ke hraní. Tento popis norské lesní je jen v základním popisu. Kdo se bude chtít zabývat plemenem více do hloubky, jistě si na internetu vyhledá potřebné informace a tak je zbytečné, abychom zde vše znova uváděli.

———————————————————————————

SIB – Sibiřská kočka

Sibiřská kočka, jak už sám název napovídá, pochází z Ruska. Řadí se mezi přírodní plemena a vznikla někdy v 16 století, zřejmě křížením původních koček ruských přistěhovalců s kočkami dovezenými z Blízké a Východní Asie. Do ČR byla první sibiřka dovezena v r. 1988. Je to polodlouhostrsté, středně velké plemeno. Původně byla řazena jako dlouhosrstá, ale v roce 1992 ji FIFe zařadila mezi polodlouhosrsté. Uznání plemene se datuje k 1.1.1998. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje u kočky okolo 4-6 kg, u kocourů 5 až 10 kg. Podobně jako norky jsou i tyto kočky přizpůsobeny drsným přírodním podmínkám. Přesto ale velmi inklinují k člověku, jsou ve společnosti lidí naprosto spokojené a svou přízeň umí dát náležitě najevo. Někdy ovšem chtějí být raději samy a tak si najdou tichý koutek, kde si odpočinou, aby pak zase přišly  k páničkovi a jemným mňoukáním se připomněly, že jsou zase tady. Rády jsou rovněž ve společnosti jiných koček, se kterýma si dovedou rozumět a hrát si s nimi, nejlépe na běžecké závody po bytě 🙂 Bez problému si rovněž přivyknou na psa a to jakékoliv velikosti. Máme německého ovčáka a Imi si ho okamžitě zařadila mezi své kamarády. Sibiřské kočky jsou taky doporučovány jako jediné kočičí plemeno pro alergiky, údajně pro nízkou produkci alergenů. Osobně se domnívám, že je to individuální, každý nemocný může reagovat jinak a tak bychom potenciálním zájemcům-alergikům doporučili nejdříve přítomnost kočičky vyzkoušet a poradit se rovněž s lékařem.Tento popis sibiřské kočky je pouze okrajový. Musíme se zde ale ještě zmínit o sesterském plemenu Neva Masquerade , viz níže.

NEM – Neva Masquerade  (Něvská maškaráda)                                  

Něvská maškaráda (Neva Masquerade)  jedná se o barevnou varietu sibiřské kočky s odznaky (colorpoint). Od roku 2009 je zařazena FIFe mezi sesterská plemena sibiřské kočky. Liší se v podstatě jen modrýma očima a zbarvením srsti, což způsobuje děděný CP gen, jinak stavbou těla i povahou jsou se sibiřkami totožné. Vzájemné krytí těchto dvou sesterských plemen je organizací Fife povoleno. Kdo se bude chtít zabývat sibiřskou kočkou nebo problematikou něvských maškarád více do hloubky, jistě si na internetu vyhledá potřebné informace a je tak zbytečné, abychom zde vše uváděli znova. Výstižně je to pojato např. v článku Dr. Iriny Sadovnikové, mezinárodní rozhodčí organizace WCF :   ZDE  

—————————————————————————————-