Něco o kočkách

Co bychom měli vědět, než si pořídíme kočičku…

kočka

Rozhodnutí pořídit si kočičku je určitě chvályhodné a správné. Zároveň si ale musíme uvědomit, že přinést kočičku domů “jen tak” nelze. Kočka je živý tvor, o který se musíme každý den starat. Není to kniha, kterou odložíme když nás nebaví. A tak úvodem bychom chtěli varovat před spontánním pořízením kočičky, například dětem za vysvědčení, k vánocům nebo k narozeninám, protože pak hodně koček skončí na ulici, v lepším případě v útulku. Pořízení kočičky musí být promyšlené. Taky musíme dopředu vědět, co vše bude nová kočička k životu potřebovat. Za prvé si musíme uvědomit, že průměrný věk kočky je 15 i více let. Budeme ochotni a schopni se o kočičku tak dlouho starat? Pokud jsme si jisti že ano a jsme pro kočičku pevně rozhodnuti, musíme jí před příchodem připravit doma vhodné podmínky a potřeby, aby kočička byla spokojená. Je to v prvé řadě dostatek volného prostoru, neboť kočky jsou od přírody zvyklé na pohyb. Nejlépe je zajistit volný přístup po celém bytě, velkou výhodou je i oplocený venkovní výběh nebo zasíťovaný balkon. Vše musí být dobře zajištěno, aby nám kočička neutekla nebo se nějak nezranila. Z bytu je nutné odstranit pro kočku nebezpečné rostliny, které by ji mohly po požití způsobit zdravotní problémy či otravy. Naopak ji budeme muset pořídit nějaká škrabadla, neboť kočkám dorůstají drápky a ty potřebují stále někde obrušovat. Nejlépe je rovnou pořídit pořádný kočičí strom, který zároveň slouží ke šplhání, hrám, odpočinku a pozorování okolí z výšek. Dále budeme potřebovat nějaké misky na papání a na čerstvou vodu. Čerstvou vodu kočka potřebuje denně. Vhodné je i použití fontánky se stále tekoucí vodou, která se navíc filtruje a okysličuje. K základním potřebám musíme pořídit i nějaký záchůdek s kvalitním stelivem, které je třeba denně čistit. Z vlastní zkušenosti doporučujeme záchůdky dva, každý do jiné části bytu. Jsou různé typy od otevřených po zavřené s filtrem, hlavní však je, aby byly rozměrově přizpůsobené velikosti dospělé kočky. Nakonec si ještě pořídíme kartáč na vyčesávání srsti a nějaké kočičí hračky a to bude asi tak z těch základních potřeb vše, jsme připraveni a kočička může přijít do svého nového domova…

Jakmile je kočička doma, začíná nové životní období, kdy s ní prožíváme spousty krásných chvil, zážitků a radosti. Nesmíme ale zapomínat, že se musíme o kočičku dobře starat. Důležitá je pravidelná veterinární péče, včetně náležitého očkování. V případě příznaků nebo podezření jakékoliv nemoci zavčas navštivte veterinární ambulanci, vyplatí se to. Co se týká stravy, tak tam je dobré připomenout pro někoho, kdo kočky ještě nechoval, že strava pro kočku je odlišná od stravy lidské, což znamená, že ji nelze krmit zbytky od oběda, ale je třeba ji dávat kvalitní plnohodnotné kočičí krmivo, ať už ve formě granulí či konzerv. Taky je možno dávat syrové maso v pokojové teplotě, hovězí nebo kuřecí, musí být ale přemraženo (alespoň dva dny), nebo převařeno. Z granulí můžete vyzkoušet více značek krmiva, uvidíte, co té vaší bude nejvíce chutnat. Někdy má kočka období, že baští jen určitý druh granulek, jindy zas jiný… My někdy smícháváme granulky od více výrobců… Tento mix si naše čičiny a kočičáci oblíbili, misky jsou vždy prázdné.. Ještě připomínám, že pro kastráty je určeno speciální krmivo ze sníženým podílem tuku, nejlépe bez obilovin. Je to proto, že kastráti bývají méně aktivní, mívají méně pohybu a mají tak sklon k tloustnutí. K dobrému trávení je vhodné kočičkám pořídit tzv “kočičí trávu”. Je známo, že kočky trávu v přírodě běžně požívají. Tráva pomáhá při trávení a rovněž zamezuje v žaludku tvorbě chomáčků z chlupů (bezoárů), které kočka při své očistě denně spolyká. Množství spolykaných chloupků můžeme částečně ovlivnit, a to tak, že srst budeme jednou až dvakrát týdně pročesávat. V době línání raději každý den. O potřebě čerstvé vody jsem psal už výše, stejně tak o denním čistěním steliva v záchůdcích. Pokud záchůdky pravidelně neudržujeme, kočka do vícekrát použitého steliva nemusí chodit a může začít dělat potřebu mimo něj.

Velkým dilematem často bývá, zda si pořídit kocoura či kočičku, co bude lepší. V podstatě je to jedno, záleží na tom, co je vašemu srdci bližší… Obecně totiž platí, že kočky jsou individualistky a každá má specifickou povahu, bez orientace na pohlaví. Důležitější je výběr plemene, kde již rozdíly v povaze a chování nalezneme. Jsou plemena mírná, mezi něž patří naše chovná plemena norské lesní a sibiřské kočky a jsou plemena temperamentní až divoká, mezi které patří např. kočky siamské nebo orientální. Každému člověku bude vyhovovat něco jiného a tak je potřeba zvážit, které plemeno bude pro něj to pravé.

A na závěr.. Pokud je kočička doma spokojená, budeme spokojeni i my a náš život se tím stane o mnoho bohatším… Přejeme všem šťastnou ruku při výběru své kočičky.. !!!

Hanako*CZ